Championship Video Streaming

WatchLiveNow

IGLA 2013 Open Water Swim Results

Age Group Results
August 18, 2013

2 Mile Wetsuit
Female 40 to 44
Place Name Age Overall Chip Time Bib Number Gender Division
1 Beth Hykes 41 10 1:03:52.6 100 F 1
2 Cindy Thompson 41 15 1:32:04.0 99 F 1
Female 50 to 54
Place Name Age Overall Chip Time Bib Number Gender Division
1 Judy Rose 52 13 1:20:12.7 97 F 1
2 Debby Wilson 52 14 1:31:38.3 98 F 1
Female 60 to 64
Place Name Age Overall Chip Time Bib Number Gender Division
1 Patricia (Pat) Duggan 60 8 1:01:47.2 95 F 1
Male 25 to 29
Place Name Age Overall Chip Time Bib Number Gender Division
1 Calvin Minglone 26 7 1:01:19.4 127 M 1
Male 35 to 39
Place Name Age Overall Chip Time Bib Number Gender Division
1 James Adams 36 4 46:12.2 113 M 1
2 David Jeter 36 6 1:01:10.4 112 M 1
3 Ryan Whitehead 37 9 1:03:02.5 38 M 1
Male 40 to 44
Place Name Age Overall Chip Time Bib Number Gender Division
1 Luis Santana 42 12 1:04:31.1 110 M 1
Male 45 to 49
Place Name Age Overall Chip Time Bib Number Gender Division
1 Austin Bailey 49 5 54:16.8 109 M 1
Male 50 to 54
Place Name Age Overall Chip Time Bib Number Gender Division
1 David Thomson 53 1 42:48.0 103 M 1
2 Geoff Wilwerding 51 2 44:45.4 104 M 1
3 Bob Schlemmer 53 3 45:18.2 102 M 1
4 William Calarese 50 11 1:04:21.7 105 M 1
2 Mile NON Wetsuit
Female 30 to 34
Place Name Age Overall Chip Time Bib Number Gender Division
1 Jacqueline Cole 33 14 53:29.8 53 F 2
2 Briana McCarthy 31 36 1:08:39.1 54 F 2
Female 35 to 39
Place Name Age Overall Chip Time Bib Number Gender Division
1 Lindsay Grimm 35 13 53:03.1 52 F 2
2 Sarah Lindsay 35 46 1:18:25.7 101 F 2
Female 40 to 44
Place Name Age Overall Chip Time Bib Number Gender Division
1 Kathleen Morris 44 39 1:10:16.4 50 F 2
2 Susan Kroll 42 44 1:14:45.6 6 F 2
Female 45 to 49
Place Name Age Overall Chip Time Bib Number Gender Division
1 Sheri Sawyer 49 23 54:18.9 48 F 2
2 Janet Harris 47 25 56:33.4 49 F 2
Female 50 to 54
Place Name Age Overall Chip Time Bib Number Gender Division
1 Zena Courtney 54 7 50:48.6 46 F 2
2 Miriam Tuliao 52 49 1:26:51.3 47 F 2
Female 55 to 59
Place Name Age Overall Chip Time Bib Number Gender Division
1 Jessie Hickel 55 21 54:06.4 45 F 2
Female 60 to 64
Place Name Age Overall Chip Time Bib Number Gender Division
1 Carolyn Hewitt 60 47 1:19:12.6 44 F 2
Female 65 to 69
Place Name Age Overall Chip Time Bib Number Gender Division
1 Kathleen Romano 67 48 1:23:49.1 42 F 2
Male 25 to 29
Place Name Age Overall Chip Time Bib Number Gender Division
1 Richard Jordan 27 1 44:33.2 91 M 2
2 Andrew Malinak 26 3 47:13.5 93 M 2
3 Ryan Robertson 27 28 58:38.4 92 M 2
Male 30 to 34
Place Name Age Overall Chip Time Bib Number Gender Division
1 Michael Passey 30 5 47:18.0 88 M 2
2 Brendan Garvin 33 10 51:50.4 86 M 2
3 Mike Teed 33 26 56:49.1 87 M 2
4 Robert Foley 32 35 1:06:50.5 114 M 2
5 Nathaniel Freeman 31 42 1:14:18.9 115 M 2
6 Michael White 31 43 1:14:31.2 125 M 2
Male 35 to 39
Place Name Age Overall Chip Time Bib Number Gender Division
1 Brook Brayman 36 6 48:44.3 85 M 2
2 Robert Jeter 39 17 53:57.5 82 M 2
Male 40 to 44
Place Name Age Overall Chip Time Bib Number Gender Division
1 Kyle Levine 42 9 51:19.4 120 M 2
2 Keith Pryor 43 11 52:13.9 75 M 2
3 Tim Welch 43 16 53:48.3 74 M 2
4 Aurelio Bonavia 43 18 54:01.4 76 M 2
5 George Gonzalez 42 19 54:05.0 77 M 2
6 Jason Prodoehl 42 30 1:03:17.3 78 M 2
7 John Hayden 41 31 1:03:55.9 80 M 2
8 Bryan Gidinski 42 38 1:10:02.1 79 M 2
9 Ken Johansson 44 41 1:13:36.4 119 M 2
10 Craig Pepin 44 45 1:15:28.4 121 M 2
Male 45 to 49
Place Name Age Overall Chip Time Bib Number Gender Division
1 Robert Breitel 45 2 46:17.1 69 M 2
2 Bruce Hopson 47 8 50:51.8 66 M 2
3 Kevin O’Boyle 49 12 52:57.3 63 M 2
4 Brady Phillips 45 15 53:30.0 68 M 2
5 Charles Bolduc 45 20 54:05.6 71 M 2
6 Eric Dolven 45 22 54:11.6 70 M 2
7 David Kirvan 49 29 1:01:37.8 62 M 2
8 Daniel Benson 49 33 1:05:33.5 108 M 2
Male 50 to 54
Place Name Age Overall Chip Time Bib Number Gender Division
1 Patrick Gray 52 24 55:30.9 60 M 2
2 Paul Johnson 52 34 1:05:42.0 61 M 2
Male 55 to 59
Place Name Age Overall Chip Time Bib Number Gender Division
1 Mike Wallace 57 27 58:31.3 15 M 2
2 Larry Munn 58 37 1:09:32.6 59 M 2
Male 60 to 64
Place Name Age Overall Chip Time Bib Number Gender Division
1 Alan Bell 63 4 47:16.8 55 M 2
2 John Burge 62 32 1:04:59.1 56 M 2
3 Jack Hubbard 61 40 1:12:13.7 57 M 2
1 Mile Wetsuit
Female 20 to 24
Place Name Age Overall Chip Time Bib Number Gender Division
1 Victoria Garborcauskas 20 9 44:25.6 33 F 3
Female 25 to 29
Place Name Age Overall Chip Time Bib Number Gender Division
1 Carol Baillie 28 1 29:36.9 32 F 3
Female 35 to 39
Place Name Age Overall Chip Time Bib Number Gender Division
1 Beth Alexakos 36 5 32:42.5 31 F 3
Female 40 to 44
Place Name Age Overall Chip Time Bib Number Gender Division
1 Kristi Knieps 42 8 42:21.7 29 F 3
Female 55 to 59
Place Name Age Overall Chip Time Bib Number Gender Division
1 E. Houston LeBrun 59 7 37:39.6 96 F 3
Male 30 to 34
Place Name Age Overall Chip Time Bib Number Gender Division
1 Shane Ewen 33 3 31:21.9 41 M 3
Male 35 to 39
Place Name Age Overall Chip Time Bib Number Gender Division
1 Jeffrey Lewis 36 2 30:13.9 39 M 3
Male 50 to 54
Place Name Age Overall Chip Time Bib Number Gender Division
1 Jack Hilovsky 50 4 32:17.0 36 M 3
Male 60 to 64
Place Name Age Overall Chip Time Bib Number Gender Division
1 Rick Peterson 62 6 33:16.3 34 M 3
1 Mile NON Wetsuit
Female 35 to 39
Place Name Age Overall Chip Time Bib Number Gender Division
1 Alison LaBonte 35 13 32:15.9 9 F 4
2 Trina Pendleton 36 15 32:35.8 8 F 4
3 Audra West 35 28 40:01.9 10 F 4
Female 40 to 44
Place Name Age Overall Chip Time Bib Number Gender Division
1 Diane Brown 40 7 28:53.1 7 F 4
2 Francesca Leonetti 44 14 32:22.8 5 F 4
3 Elizabeth Turnbull-Brown 41 16 32:57.8 130 F 4
4 Beth Wigley 40 30 42:16.6 30 F 4
Female 45 to 49
Place Name Age Overall Chip Time Bib Number Gender Division
1 Elizabeth Watkins 48 1 24:25.0 3 F 4
2 Wendy VanDeSompele 47 3 25:43.6 4 F 4
3 Jennifer Ogle 46 6 28:40.7 123 F 4
4 Pamela Williamson 48 8 29:04.4 2 F 4
Female 55 to 59
Place Name Age Overall Chip Time Bib Number Gender Division
1 Cynthia Bixby 56 26 39:41.4 128 F 4
2 Lynne Cadigan 56 31 42:36.6 129 F 4
Male 30 to 34
Place Name Age Overall Chip Time Bib Number Gender Division
1 Chris Bresemann 34 10 29:49.6 116 M 4
2 Jake Adams 32 20 36:19.0 26 M 4
Male 35 to 39
Place Name Age Overall Chip Time Bib Number Gender Division
1 Scott Campea 38 2 25:20.6 23 M 4
Male 40 to 44
Place Name Age Overall Chip Time Bib Number Gender Division
1 Oscar Brain 42 12 31:31.0 131 M 4
2 Jeffrey Edwards 44 21 36:36.7 22 M 4
Male 45 to 49
Place Name Age Overall Chip Time Bib Number Gender Division
1 Jim Lasersohn 48 4 26:06.7 64 M 4
2 Martin Henry 49 5 26:31.6 117 M 4
3 Steven Dickens 47 9 29:26.0 65 M 4
4 Ernst Halperin 49 11 30:17.9 19 M 4
5 Danny Wan 49 23 38:49.3 18 M 4
6 Joe Carlton 48 24 38:50.6 37 M 4
7 Ashley Barratt 47 34 1:02:09.6 21 M 4
Male 50 to 54
Place Name Age Overall Chip Time Bib Number Gender Division
1 Paul Ikeda 54 17 35:17.3 17 M 4
2 Jeff Wolf 50 33 46:26.3 124 M 4
Male 55 to 59
Place Name Age Overall Chip Time Bib Number Gender Division
1 Thom Druhan 59 18 35:21.3 13 M 4
2 Paul Verner 59 19 35:59.5 122 M 4
3 Robert Barrett 59 25 39:01.9 126 M 4
4 John Huckabee 55 27 39:48.6 16 M 4
5 Chip Waterbury 58 32 43:07.7 14 M 4
Male 60 to 64
Place Name Age Overall Chip Time Bib Number Gender Division
1 Michael Goldring 61 29 40:10.6 118 M 4
Male 65 to 69
Place Name Age Overall Chip Time Bib Number Gender Division
1 John Vail 65 22 37:28.7 12 M 4

2013 IGLA Open Water Swim Age Group Results

2013 IGLA Open Water Swim Overall Results

IGLA 2013 Water Polo Tournament Results

Gold – San Fransisco Tsumadre

Silver – San Fransisco Tsunami

Bronze – Atlanta Rainbow Trout

4th – TNYA

5th – Washington Wetskins

6th – Seattle Otters

7th – Montreal ACC

8th – QUAC

Water Polo Results – Saturday 8/17

Center Pool (Course B)
# Dark Caps White Caps Time
23 Atlanta (12) TNYA (6) 12:30 pm BRONZE MEDAL GAME
24 Women – Reign (10) Women – Storm (3) 1:30 pm WOMEN’S EXHIBITION GAME
25 Tsumadre (10) Tsunami (5) 3:00 pm CHAMPIONSHIP GAME

IGLA 2013 Synchro Results

Solo Club Tech Free Final Place
Nicole Langley MMA 84.99 92.34 88.67 1st
 
Duet Club Tech Free Final Place
Nikki Berlin MMA 88.67 95.37 92.01 1st
Lucie Svrcinova          
 
Jeanie Newmark MMA 75.5 88.67 82.09 2nd
Phyllis Newmark          
 
Trios Club Tech Free Final Place
Marisa Montejano MMA 76.67 92.17 85.92 1st
Nicole Langley          
Michele Kraus          
 
Cole Manieri TSU 68.67 73.5 71.09 2nd
Karen Crowley          
Mairead Finn          
 
Group Club Tech Free Final Place
Marisa Montejano MMA 88 97.35 92.68 1st
Niki Berlin          
Lucie Svrcinova          
Nicole Langley          
 
Brianna McCarthy TSU 87.17 96.84 92.01 2nd
Stuart Hills          
Robert Barrett          
Monica Niblack          
Kristin Livingstone          
Katie McCall          
Colleen November          
Lauren Rust          

Complete IGLA 2013 Swimming Results

IGLA 2013 Full Swimming Results in pdf format (114 pages).

IGLA 2013 Swimming Team Scores in pdf format.